Magyarországon - és a közép-európai országok többségében - november 1-et tekintik az éves hidrológiai ciklus kezdő napjának, a következő év október 31. napját pedig a záró időpontnak. A hidrológiai év a természetes vízkészlet felhalmozódási időszakát jelentő téli félévből, és a vízkészletek fokozatos csökkenésének időszakát magában foglaló nyári félévből áll.
A 2023-as hidrológiai év sokkal kedvezőbb volt a tavalyi évhez képest. Míg az előző szezonban történelmi aszálynak lehettünk szemtanúi, addig ebben a hidrológiai évben az időjárás - gyakorlatilag 180 fokos fordulatot végrehajtva - pozitív csapadékegyenleget produkált.
A Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság működési területén a 2023-as hidrológiai év csapadékmennyisége 570,2 mm volt, mely nem túl nagymértékű többlet a sokévi 561,6 mm-hez képest, de viszonyításképp ez a mennyiség 2022-es évben mindössze 376,3 mm volt.
A területi eloszlást vizsgálva kijelenthető, hogy a Gyulai Szakaszmérnökség állomásai részesültek legnagyobb mértékben az éves csapadékmennyiségből, a képzeletbeli dobogón a Gyula-Itceér és a Gyulai duzzasztó állomások egyaránt 697,3 mm-el, Szeregyháza 683,1 mm-el, és Erdőmente 682,2 mm-el állnak.
A 2023-as hidrológiai évről még sok-sok érdekes adatot olvashatnak, ha ide kattintanak.